Jak odróżnić mięso świeże od nieświeżego?
Maj 21, 2015
Jagnięcina – przysmak wielu kuchni
Styczeń 29, 2016
Pokaż wszystkie

Wołowina czyli o rasach bydła mięsnego

Jak wygląda krowa, każdy wie. Na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do widoku rodzimej tak zwanej „mućki”, łaciatego stworzenia, które ze stoickim spokojem przeżuwa trawę na zielonych pastwiskach. Nie każdy jednak wie, że krowy, podobnie jak inne zwierzęta, mają swoje rasy. Głównym stosowanym podziałem jest podział na rasy bydła mlecznego i rasy bydła mięsnego. Występują również tzw. typy kombinowane. Najwięcej ras obejmuje bydło mleczne. Jednak dla nas, zakładu przetwórstwa mięsnego, oczywiście najbardziej interesujące jest bydło mięsne. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm rasom.

hurtownia-miesa-wolowina-hereford

 

Hereford – wprost z angielskich pastwisk

Hereford to rasa krowy, która charakteryzuje się umaszczeniem w kolorze głębokiej czerwieni. Głowa i podbrzusze mają kolor biały. Za początek rasy przyjęło się rok 1742. Krowy te po raz pierwszy pojawiły się w Anglii w hrabstwie Herefordshire. W 1817 roku ta rasa bydła dotarła do USA, gdzie zrewolucjonizowała produkcję bydła mięsnego. W Polsce pojawiła się w 1961 roku. Krowy te karmione paszą objętościową (zielonki, kiszonki) są źródłem wołowiny bogatej w kwasy omega-3, o lepszym kolorze i dłuższym życiu komórek mięsa.

 

Black i red angus – szkockie bydło mięsne

hurtownia-miesa-wolowina-black-angus

 

Rasa angus przybyła do nas z terenów Szkocji. Pochodzi z hrabstw Aberdeen, Banff, Kincardine i Angus. Oficjalne uznanie tej odmiany krowy za rasę zostało wydane w 1835 roku. Charakterystyczną cechą krów angus jest brak rogów i jednolite umaszczenie. Odmiana black angus posiada umaszczenie kruczoczarne, natomiast red angus czerwone.

Krowy te bardzo szybko przystosowują się do trudnych warunków, co sprawia, że mogą być hodowane niemalże na całym świecie. Bardzo szybko przypadły do gustu hodowcom w USA, Meksyku, Argentynie, Brazylii, Australii oraz Nowej Zelandii. Gołym okiem widać, że rozpiętość geograficzna jest dość duża. Obecnie w USA prowadzone są badania nad udoskonaleniem tej rasy. Zaraz po rasie hereford, angus uznawana jest za najbardziej liczną rasę wśród bydła mięsnego.

 

Uważaj na jakość mięsa!

Bez względu na rasę pamiętaj, aby mięso wołowe, w które się zaopatrujesz, cechowała wysoka jakość. Postaw na te hurtownie mięsa, które zawsze oferują ci świeże produkty. Bydło, które jest odpowiednio karmione i hodowane będzie źródłem pięknie wyglądającej i zdrowej wołowiny. Na pewno z łatwością odróżnisz jej walory estetyczne i smakowe od wołowiny z podrzędnych hurtowni i sklepów. Różnice w smaku zauważysz również w przypadku wędlin.

 

Koniecznie sprawdź, skąd pochodzi kupowane przez ciebie mięso.

-->
array(4) { [0]=> array(2) { [0]=> string(19) "https://meatfarm.pl" [1]=> string(15) "Strona główna" } [1]=> array(2) { [0]=> string(25) "https://meatfarm.pl/blog/" [1]=> string(4) "Blog" } [2]=> array(2) { [0]=> string(43) "https://meatfarm.pl/category/uncategorized/" [1]=> string(13) "Uncategorized" } [3]=> array(2) { [0]=> string(59) "https://meatfarm.pl/wolowina-czyli-o-rasach-bydla-miesnego/" [1]=> string(41) "Wołowina czyli o rasach bydła mięsnego" } }