Steki – Wszystko co należy o nich wiedzieć. Część I

Żaden mięsny amator nie przejdzie koło nich obojętnie, a prawidłowo przygotowany stek będzie gwiazdą każdego grilla czy rodzinnego obiadu. Chociaż dla niewprawionego oka steki różnego rodzaju nie będą się od siebie różnić, każdy miłośnik steków pozna serwowane mu mięso już po pierwszym kęsie. Jakie są rodzaje steków? Jakich mięs używa się do ich wyrobu? Jakie są najdroższe steki, jakie można kupić? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w tym artykule!

Stek, czyli król każdego talerza

Trudno będzie znaleźć takie osoby, które nie docenią smaku steku, zwłaszcza jeśli mówimy o prawdziwych amatorach mięs. Znajdziemy je na praktycznie każdym grillu i w restauracjach każdego typu, od steak house’ów do wykwintnych restauracji. Steki zakorzeniły się nawet w popkulturze, a ich pojawianie się wielokrotnie mogliśmy oglądać zarówno na małym, jak i na wielkim ekranie. Pomimo tego wszystkiego wielu z nas do tej pory nie wie o stekach zbyt dużo. Żeby to zmienić, przyjrzymy się im szerzej w tym artykule.

Czym właściwie jest stek? Już na tym etapie mogą zacząć się schody, gdyż kulinarna definicja steku znacznie wkracza poza nasze standardowe postrzeganie tego dania. Zgodnie z nią stekiem można nazwać każdy duży fragment mięsa wycięty z grzbietu zwierząt. Tym samym steki to nie tylko wołowina, ale też inne rodzaje mięs – wieprzowina, baranina, konina czy mięso z ryby.

Jednakże najczęściej spotka się właśnie steki wołowe. Wynika to z wielu powodów, jednak najważniejszym z nich bez wątpienia jest wyrazisty i surowy smak, jakie oferuje krowie mięso. Nie możemy lekceważyć także aspektów zdrowotnych – steki wołowe są cennym źródłem białka oraz witamin.

Steki wołowe – wartości odżywcze i ich wpływ na zdrowie

Przejdźmy do konkretów – jakie są wartości odżywcze steków wołowych? Zacznijmy od ich kaloryczności – wpływ na nią ma rodzaj użytego mięsa wołowego i ta wartość może się różnić, jednak przyjmuje się ogólnie, że w 100 gramach steku znajdziemy około 135 kalorii. Jest to o około 10 kalorii więcej, niż dostarczy nam analogiczna ilość mięsa z piersi kurczaka.

Jeśli chodzi o makroskładniki, 100 gramów steku wołowego będzie zawierało około 22 gramów białka przy zaledwie 4 gramach tłuszczy. Jak więc widzimy, steki cechują się nie tylko świetnym i charakterystycznym smakiem, ale także rozsądną ilością substancji odżywczych. Można z powodzeniem używać ich w swojej diecie, nawet w sytuacji, kiedy liczymy każdą kalorię. Nie możemy zapominać także o mikroskładnikach każdego steku – pod tym względem wołowina również ma się czym pochwalić. Steki stanowią świetne źródło żelaza, fosforu oraz witamin z grupy B.

Czy wołowe steki są zdrowe?

Na powyższe pytanie może być tylko jedna odpowiedź – tak, steki wołowe są bardzo zdrowe! Wynika to głównie z ich rozsądnych wartości odżywczych. Stek wołowy jest w stanie dostarczyć do naszego organizmu masę białka przy jednoczesnej niskiej podaży tłuszczy. Nie można zapominać także o zawartych w nim mikroelementach – żelazo czy cynk obecne w stekach są niezwykle ważne z punktu widzenia naszego układu krwionośnego i nerwowego.

Oczywiście wpływ jedzenia na zdrowie zależy od odpowiedniego zbilansowania diety i steki nie są w tym wypadku wyjątkiem. Odżywianie się samymi stekami nie będzie raczej najlepszym pomysłem. Na steki powinny także uważać te osoby, które mają problemy ze zbyt wysokim cholesterolem – jedzenie ich zbyt często może zaognić problem.

Pomimo tego ogólnie można powiedzieć, że steki są zdrowym i wartościowym źródłem białka oraz powinny stanowić składnik naszego jadłospisu.

W kolejnej części artykułu opowiemy o różnych rodzajach steków.