Tatar wołowy, zwany także befsztykiem tatarskim, to jedno z ulubionych dań każdego miłośnika mięsa. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż podstawą tego dania jest świeża i dobrej jakości wołowina, od której wyboru będzie zależał cały smak potrawy. Pomimo faktu, że tatar nie należy do skomplikowanych dań, istnieją pewne niuanse, które decydują o ostatecznej prezencji i smaku tej potrawy. Zastanówmy się więc wspólnie, jak poprawnie przyrządzić tatar wołowy.
Tatar wołowy – przede wszystkim wołowina!
Tatar wołowy to niezwykle proste danie, jeśli chodzi o dobór składników. Tradycyjny befsztyk tatarski składa się jedynie z dobrej jakości mięsa wołowego, cebuli, oliwy, żółtka jajka i przypraw. Jednakże fakt, że lista składników do przyrządzenia tatara nie jest zbyt długa, nie oznacza, że jest to proste danie. W jego przygotowaniu jest wiele niuansów, które będą miały wpływ na ostateczny smak potrawy.
Jednym z nich jest oczywiście mięso wołowe. Wołowina w tatarze jest podawana na surowo, więc dobór odpowiedniego jakościowo produktu jest tutaj niezwykle istotny. Rodzaj wołowiny ma tutaj drugorzędne znaczenie, jednak im chudsze mięso wybierzemy, tym nasz tatar będzie bardziej delikatny. Świetnie sprawdza się tutaj łopatka wołowa czy udziec, jednak jeśli chcemy wywindować nasz tatar na wyżyny delikatnego smaku, najlepsza może okazać się polędwica wołowa. Niezależnie od tego, jaki rodzaj wołowiny wybierzemy, musi być on świeży. Wybierajmy więc mięso o mocnej, czerwonej barwie i białym tłuszczu.
Tatar wołowy – klasyczny przepis
Tatar wołowy jest niezwykle popularny wśród smakoszy mięs, nie powinno więc nas dziwić to, że wołowina nie jest jedynym mięsem, z jakiego się go przyrządza. Podobnie wygląda kwestia doboru dodatków – niektórzy decydują się wzbogacić swój tatar o ogórki, szparagi czy oliwki. Dzisiaj jednak zajmiemy się tym najbardziej klasycznym i charakterystycznym rodzajem tatara.
Zanim przystąpimy do działania, wróćmy na moment do tematu mięsa. Jego właściwe pokrojenie jest kluczowe dla smaku całej potrawy. Wiele osób preferuje zmielić wołowinę, jednakże klasyczny tatar to bardzo drobno posiekane mięso, więc taką opcję proponujemy. Przy krojeniu mięsa pamiętajmy o tym, by podzielić je najpierw na cienkie paski, tnąc wzdłuż włókien. Da nam to pewność, że mięso będzie odpowiednio miękkie.
Jak więc przygotować tatar? Potrzebne będzie nam:
- 200 gramów posiekanej drobno wołowiny;
- jedno żółtko jajka;
- jedna mała cebula lub połowa większej;
- pieprz i sól;
- oliwa z oliwek (około 3 łyżek).
Tatar wołowy – przepis
- Przygotowujemy mięso według omówionego wcześniej sposobu. Drobno kroimy cebulę.
- Wrzucamy mięso do przygotowanego wcześniej naczynia, dodając do niego oliwę z oliwek.
- Powstałą masę szczodrze przyprawiamy solą i pieprzem; całość mieszamy do uzyskania jednolitej masy.
- Do wołowiny dodajemy cebulę, po czym znowu mieszamy całość. Pamiętajmy o tym, że przy tatarze nic nie gotujemy, więc smaki nie mają okazji zinfuzować się ze sobą na patelni czy w piekarniku, więc im dokładniej wymieszamy całość, tym bardziej będzie ona aromatyczna.
- Formujemy kształt naszego tatara na talerzu, pamiętając o niewielkim wgłębieniu na żółtko.
- Dodajemy delikatnie żółtko w taki sposób, by trafiło na tatar w całości.
- Tatar jest gotowy. Przed podaniem najlepiej jest nieco go schłodzić.